yaZ mEVSİMİNDE gÖZLERİNİZİ kORUMAK İÇİN

Güneş ışığının içerdiği ultraviyole ışınları ve bunların yansıması gözümüze bazı zararlar vermektedir. Bunlardan korunmak için alınacak küçük tedbirler göz sağlığımızı korumamız için gereklidir.

Öğle saatlerinde, güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde güneşe çıkılmamalı, eğer açık havaya çıkılması gerekli ise  korunmak içim şapka ve UV korumalı güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Güneş gözlükleri yaz aylarında kullanılan bir aksesuar olmayıp, gözleri korumak için gerekli bir üründür. Güneş gözlükleri, güneş ışınları içindeki UV-A ve UV-B’yi %99-100 oranında bloke ederler.

Kenarları kapalı, ultraviyole emilimi yüksek olan kaliteli güneş gözlükleri kullanılmalıdır.

Kalitesiz camlı güneş gözlüklerinden kaçınılmalıdır.

Numaralı gözlük kullananların, numaralı güneş gözlüğü kullanmalıdır.

Kontakt lens kullananlar lens üzerine güneş gözlüğü takmalıdır.

Göz kapağı  ve göz çevresi için ultraviyole blokajlı koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Eğer yoğun güneşin bulunduğu bölgeler yerine, gölgeli yerlerde bulunmak tercih edilmelidir.

Çocukların önü siperli şapkalar takması sağlanmalıdır.

Göz yaşı eksikliği olan kişiler, suni göz yaşı damlalarını daha sık kullanmalıdır .

Kontakt lens kullanan kişiler, yüzme esnasında yüzücü gözlüğü kullanmalıdır, özellikle havuzlarda bulunan klor allerjik problemlerin artmasına neden olduğu unutulmamalı ve yüzücü gözlüğü kullanılmalıdır.

Yaşa bağlı maküla dejenerasyonu ve kataraktı olanlarda, özellikle retina dokusunu korumak ve katarakt ilerlemesinde ultraviyole faktörünün etkisi  düşünülerek ultraviyole ışınlarından koruyucu gözlükler kullanılmalıdır.

Yaz mevsiminde özelllikle deniz kenarında hijyenik olmayan koşullarda gözler ovuşturulmamalı, acil bir durum veya rahatsızlıklta hemen göz hekimine başvurulmalıdır.

Sorularınız için;

Opr.Dr.Hüseyin ENGİNSOY...